pelna ksiegowosc Bemowo

Wraz z nowym rokiem należy zapoznać się ze zmianami podatkowymi, które należy wprowadzić w życie już 1 stycznia. Część zmian związana jest z wprowadzonym w ubiegłym roku Polskim Ładem, inne z kolei wiążą się z zakończeniem działania tarczy antyinflacyjnej czy wprowadzenia zupełnie nowych podatków. Warto już wcześniej zapoznać się z nadchodzącymi zmianami, by w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Powrót stawek VAT

Jedną z podstawowych zmian, jakie nadeszły wraz z nowym rokiem, jest przywrócenie zawieszonych stawek VAT. W bieżącym roku 0 stawka VAT zostanie utrzymana wyłącznie na zakup niektórych artykułów żywnościowych. Utrzymane zostanie również zwolnienie sprzedaży paliw silnikowych z podatku handlowego. Poza tym należy się przygotować na poniższe podwyżki VAT:

  • na nawozy z 0 do 8%,
  • na gaz ziemny z 0 na 23%,
  • na ciepło systemowe z 5 na 23%,
  • na energię elektryczną z 5 na 23%,
  • na paliwa silnikowe z 8 na 23%.

Zawieszenie minimalnego podatku dochodowego

Powyższa zmiana związana jest z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, zwanej Polskim Ładem 3.0. Co ważne, zmiana ta dotyczy osób prawnych, czyli przedsiębiorców, prowadzących spółki zobowiązane do rozliczania się poprzez CIT.

W nowelizacji, poza zawieszeniem, do końca 2023 roku minimalnego podatku dochodowego, wprowadzono również modyfikacje w przepisach, które obejmują podatki u źródła, podatek od przerzuconych dochodów i wielu innych.

Prowadź księgowość rzetelnie

Liczne zmiany w przepisach podatkowych sprawiają, że trudno odnaleźć się w gąszczu zmian. Powyższe zaprezentowane przez nas zmiany to wyłącznie wierzchołek góry lodowej. Aby przejść obronną ręką, przez kolejne zmiany podatkowe, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów, szczególnie gdy obowiązuje Cię pełna księgowość. Na Bemowie znajdziesz najlepszych księgowych, którzy dokładnie wyjaśnią Ci, na czym polegają nowe zmiany i jak je wprowadzić, by prowadzić działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.