Szalejąca inflacja i coraz wyższe koszty utrzymania firmy sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna rozważać możliwość ogłoszenia bankructwa. Gdy wszystkie pozostałe metody ratowania firmy zawiodły, a wcześniej uznawany za chwilowy kryzys przedłuża się, wówczas upadłość może być jedynym rozwiązaniem do uporania się z istniejącymi problemami.
Jak się przygotować do ogłoszenia upadłości firmy oraz o czym pamiętać, by cała procedura okazała się skuteczna?
Co warto wiedzieć przed ogłoszeniem upadłości firmy?
Niemal każda działalność zmaga się z chwilową utratą płynności finansowej, która wcale nie musi zwiastować nadchodzącego końca. Aby uniknąć podejmowania pochopnych decyzji, warto stale obserwować wyniki finansowe firmy. Gdy okres niewypłacalności zaczyna przekraczać trzy miesiące, dopiero wówczas możemy mówić o długoterminowych problemach finansowych.
Gdy chwilowe problemy zmieniają się w długotrwałą niewypłacalność przedsiębiorstwa, zyskujesz możliwość ogłoszenia upadłości, poprzez zgłoszenie stosownego wniosku do sądu. Dodatkowo musisz spełnić następujące kryteria:
- suma niewykonanych zobowiązań jest większa lub równa 10% bilansowej wartości dłużnika,
- nie wywiązujesz się ze zobowiązań pieniężnych,
- posiadasz co najmniej dwóch wierzycieli,
- jesteś zdolny do pokrycia kosztów procesowych.
Musisz przy tym pamiętać, że ogłoszenie upadłości wiąże się z powstaniem szeregu konsekwencji cywilnoprawnych.
Upadłość firmy przy braku majątku
Głównym założeniem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli. Sprawa komplikuje się, gdy przedsiębiorca nie dysponuje środkami, umożliwiającymi pokrycie zobowiązań. Choć proces sądowy nie przyniesie oczekiwanych skutków, to należy pamiętać, że brak środków nie zwalnia nas z konieczności złożenia stosownego wniosku w Sądzie.
W takich sytuacjach warto wspomóc się wsparciem specjalistów, świadczących porady księgowe na Bemowie. Wykwalifikowani doradcy pomogą ci stworzyć spis wierzytelności oraz wykaz majątku wraz z jego wstępnym oszacowaniem. Spis powinien być jak najbardziej szczegółowy, by umożliwić przeprowadzenie oceny możliwości pokrycia zarówno kosztów postępowania, jak i zaspokojenia wierzycieli.