ksiegowosc warszawa bemowo

Niekiedy, szczególnie w przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości, może dojść do błędnego pobrania zaliczek podatkowych. O ile potrącenie wyższej zaliczki na podatek, skutkować będzie wyższym zwrotem lub brakiem konieczności dokonania późniejszej dopłaty, tak zaniżenie zaliczki, może nieść ze sobą konsekwencje. Dowiedz się, co może się stać w przypadku błędnego naliczenia zaliczek podatkowych.

Kontrola podatkowa – w wyniku błędnie pobieranych zaliczek

O ile jednorazowa pomyłka, która szybko została zauważona i zgłoszona samodzielnie do Urzędu, nie powinna nieść ze sobą poważnych konsekwencji, tak błędne naliczenie zaliczek podatkowych powtarza się wielokrotnie i u wielu pracowników, może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jedną z nich jest zlecenie przez Urząd Skarbowy pełnej kontroli podatkowej.

Podczas kontroli oddelegowany kontroler zapozna się z pełną dokumentacją podatkową, do 5 lat wstecz. Wówczas wszelkie zaniedbania w kwestiach podatkowych skutkować będą naliczeniem wysokich kar, w tym również, w przypadku wystąpienia określonych błędów, karą pozbawienia wolności.

Naliczenie kary finansowej

Celowe i rażące zaniżanie podatku lub wprowadzanie w błąd Urzędu Skarbowego może skutkować poważnymi konsekwencjami. Jeżeli to Urząd zauważy, że doszło do zaniżenia zaliczki na podatek, wówczas może podjąć decyzję o nałożeniu na płatnika kary finansowej. Jej wysokość uzależniona jest od stopnia przewinienia. Dla wykroczenia skarbowego kara może wynosić od 1 do 2000 zł. Z kolei w przypadku przestępstwa skarbowego wysokość kary wynosi od 5 stawek dziennych do nawet 720 stawek dziennych.

Jak uniknąć błędnie pobranych zaliczek podatkowych?

Surowe konsekwencje wynikające z błędnie pobieranych zaliczek podatkowych sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Aby zredukować ryzyko naliczenia wysokich kar finansowych, zleć księgowość w Warszawie Bemowo naszym specjalistom. Odpowiednio wykwalifikowanie księgowi naliczą za Ciebie zaliczki na podatek, dzięki czemu unikniesz przykrych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.