Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą spełniać wiele obowiązków, a jednym z nich jest prowadzenie księgowości. Przedsiębiorcy mają możliwość wyboru księgowości pełnej lub uproszczonej. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Księgowość uproszczona

To rozwiązanie obejmuje prowadzenie ewidencji operacji gospodarczych na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej. Jeśli przedsiębiorca nie jest wykluczony z jakiejś formy opodatkowania, może wybrać dowolną formę. To rozwiązanie jest łatwiejsze od prowadzenia ksiąg handlowych, a także dosyć tanie, zwłaszcza jeśli firma decyduje się na skorzystanie z pomocy biura rachunkowego.

Księgowość pełna

Pełna księgowość dotyczy firm, które wybiorą ją dobrowolnie lub tych, które na podstawie przepisów są zobligowane do prowadzenia ksiąg handlowych. To rozwiązanie obowiązuje spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, akcyjne, spółki z.o.o., a także firmy, które osiągnęły przychody w wysokości co najmniej 2 000 000 euro w skali roku. Ustawa o PIT oraz ustawa o rachunkowości mówią, że przeliczenie euro na złotówki jest dokonywane w oparciu o średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedniego. Księgi handlowe prowadzone są na podstawie ustawy o rachunkowości. Oprócz nich w ramach pełnej księgowości prowadzi się księgi pomocnicze, wykaz aktywów i pasywów oraz zestawienie obrotów i sald, co roku wykonuje się Sprawozdanie Finansowe i przekazuje do KRS lub KAS. Całe rozwiązanie jest droższe i wymaga znajomości przepisów. Z tego względu firmy rozliczające się na pełnej księgowości powinny skorzystać z pomocy ekspertów.

Którą księgowość wybrać?

Księgowość uproszczona jest najłatwiejszą formą rozliczenia, dlatego stanowi dobry wybór dla osób zaczynających prowadzenie działalności lub dla tych chcących prowadzić rachunkowość samodzielnie. Prowadzenie pełnej księgowości nie musi być trudne przy pomocy specjalistów. Zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura rachunkowego na Bemowie w Warszawie – posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu uproszczonej i pełnej księgowości, oferujemy fachowe doradztwo i wsparcie w aspekcie finansów przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.