biuro rachunkowe zmiany w VAT

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z różnego rodzaju ulg i odliczeń, które znacząco zmniejszają obciążenie podatkowe. Poniżej przedstawiamy listę tych najważniejszych, z których warto skorzystać, prowadząc firmę.

Ulga na start

Pierwszym zwolnieniem, z którego powinien skorzystać każdy przedsiębiorca, zakładający jednoosobową działalność gospodarczą, jest zwolnienie z ZUS dla nowopowstałych firm. Ulga pozwala przez 6 miesięcy nie opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorcy ponoszą wyłącznie koszty związane z opłacaniem składek zdrowotnych.

Tego typu ulga dostępna jest dla przedsiębiorców, którzy podjęli działalność po raz pierwszy lub minęło 60 miesięcy od zamknięcia bądź zawieszenia poprzedniej działalności. Dodatkowo przedsiębiorca chcący skorzystać z ww. ulgi nie może wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Ulga IP Box – na innowacje

Przedsiębiorcy uzyskujący w ramach prowadzonej działalności dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej mają możliwość objęcia ww. dochodów podatkiem według 5% stawki podatkowej.

Ulga na dziecko

Podobnie, jak w przypadku osób zatrudnionych na etacie, również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z ulgi na dziecko odliczanej od podatku dochodowego. Co ważne, z tego odliczenia skorzystać mogą wyłącznie przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych.

Pozostałe ulgi, warte odliczenia

Poza najczęściej wykorzystywanymi ulgami podatkowymi, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą dodatkowo skorzystać z poniższych ulg:

  • dla rodzica samotnie wychowującego dziecko,
  • rehabilitacyjnej,
  • internetowej,
  • związanej z przekazaniem darowizny,
  • na działalność badawczo-rozwojową,
  • termomodernizacyjnej,
  • IKZE.

Liczne zawiłości w zakresie prawa podatkowego sprawiają, że przedsiębiorcy często zapominają o możliwości odliczenia ulg podatkowych. Aby nie stracić możliwości obniżenia zobowiązań podatkowych, warto odwiedzić profesjonalne biuro rachunkowe na Bemowie. Nasi specjaliści podpowiedzą Ci, jak skorzystać z możliwości obniżenia kosztów związanych z prowadzeniem działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.