zmiany w podatkach

Kolejne zmiany w systemie podatkowym czekają od lipca na przedsiębiorców i księgowych. Po rewolucyjnym Polskim Ładzie, ustawodawcy postanowili ponownie zmienić zasady obliczania podatku. Będą miały one bezpośredni wpływ na wysokość wynagrodzeń pracowników oraz wysokość PIT. Poznaj najważniejsze informacje związane ze zmianami w podatkach od lipca 2022 roku.

Zmiana stawki PIT

Kadry i płace w 2022 roku przeżywają prawdziwą rewolucję. Kolejna, nadeszła wraz z początkiem lipca. Najważniejszą i najbardziej zauważalną zmianą, którą wprowadza nowelizacja prawa podatkowego jest zmiana stawki PIT. Podatnicy pierwszej grupy podatkowej zamiast płacić obowiązującą do tej pory 17%-ową wysokość podatku, uiszczać będą podatek w wysokości 12%. Wśród podatników może spowodować to zysk nawet kilkuset złotych.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Kolejną zmianą, którą najbardziej odczują pracownicy kadr i płac oraz księgowi jest likwidacja problematycznej ulgi dla klasy średniej. Jej funkcjonowanie od początku było kwestionowane przez pracowników biur rachunkowych i tworzyło nie lada problemy podczas naliczania wynagrodzeń. Ulga dla klasy średniej miała być rekompensatą dla osób osiągających roczny przychód w wysokości od 68 412 zł do 133 692 zł, w związku z brakiem możliwości odliczania składki zdrowotnej.

Kto skorzysta na zmianach

Naliczenie wynagrodzeń na nowych zasadach przyniesie najwięcej korzyści podatnikom właśnie z tzw. klasy średniej. Osoby zarabiające powyżej 10 000 zł zyskają na obniżce stawki PIT nawet kilkaset złotych. Osoby zarabiające najniższe pensje, oscylujące około 3000 zł brutto, praktycznie nie odczują zmian wynagrodzenia. Ma na to wpływ wprowadzona z początkiem roku podwyżka kwoty wolnej od podatku. Od stycznia 2022 wzrosła ona z 8000 zł do 30 000 zł.

Zmiana sposobu naliczania wynagrodzeń

Wprowadzone zmiany w stawce PIT będą miały wpływ na sposób naliczania wynagrodzeń. Kwota zaliczki na podatek wyniesie obecnie 300 zł (1/12 x 3600 zł), zamiast dotychczasowych 425 zł. Zmiany podatkowe obejmą także przedsiębiorców. Przede wszystkim obejmie ich limitowane odliczenie składki zdrowotnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.