Skomplikowane i nieustannie zmieniające się przepisy sprawiają, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest łatwe. Jednym ze sposobów uniknięcia wielu formalności jest skorzystanie z uproszczonej księgowości. To forma opodatkowania, która niektórym firmom może przynieść wiele korzyści.

Czym jest księgowość uproszczona i kto może ją prowadzić?

Pełna księgowość to rozbudowany i złożony system ewidencji zdarzeń gospodarczych. Wymaga od przedsiębiorcy prowadzenia księgi głównej i pomocniczej, a także monitorowania aktywów, pasywów oraz tworzenia zestawień, w których wykazane są obroty firmy. Zebrane informacje pozwalają na wyliczenie zobowiązań podatkowych oraz pokazują sytuację finansową firmy. Ustawodawca dopuszcza również możliwość prowadzenie tzw. uproszczonej księgowości w formie karty podatkowejryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Warto podkreślić, że nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z uproszczonej formy prowadzenia księgowości.

Zalety uproszczonej księgowości

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są stosunkowo wysokie, dlatego właściciele firm szukają sposobów na ich obniżenie. Korzystanie z tzw. małej księgowości to prosty sposób na obniżenie kosztów obsługi księgowej. Przedsiębiorca może rozliczać się samodzielnie lub powierzyć wykonywanie tych czynności biurom rachunkowym. Niski stopień skomplikowania sprawia, że takie usługi księgowe są tanie, przez co cieszą się dużą popularnością. Dodatkowo rezygnacja z pełnej księgowości zwalnia przedsiębiorcę z konieczności spełniania szeregu obowiązków określonych w Ustawie o rachunkowości. Mniej formalności to również niższe ryzyko popełnienia błędu, za który można otrzymać karę finansową nałożoną przez urząd skarbowy.

Prostota, przejrzystość, a także jasne zasady ujmowania kosztów sprawiają, że z metody uproszczonej z każdym rokiem korzysta coraz więcej przedsiębiorców. To forma rozliczeń, która znacząco ułatwia prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Skontaktuj się z nami, by zapytać o szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.