Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą zdecydować się na ujęcie w kosztach prowadzenia działalności kosztów związanych z zakupem oraz późniejszą eksploatacją pojazdów. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup samochodu osobowego, powinieneś wiedzieć, jak przeprowadzić zakup, by zyskać możliwość jego rozliczenia w firmie.
Przede wszystkim amortyzacja
Każdy zakup, spełniający kryteria środka trwałego może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, w postaci amortyzacji. Jednak w przypadku samochodów osobowych istnieją określone ograniczenia. Przede wszystkim, planując ujęcie samochodu w kosztach działalności, ten powinien stanowić własność lub współwłasność firmy, a także, być zarejestrowanym w ewidencji środków trwałych. Aby to było możliwe, pojazd w chwili rejestracji powinien być kompletny oraz zdatny do użytku.
Decydując się na amortyzację samochodu osobowego, należy również pamiętać, że kwota amortyzacji nie może przekraczać 225 tys. zł w przypadku samochodów elektrycznych i 150 tys. zł w przypadku pozostałych typów samochodów osobowych.
Odliczenie VAT od zakupu oraz kosztów eksploatacji
Decydując się na zakup samochodu osobowego do celów firmowych, przedsiębiorcy mają prawo do odliczenia 50% kwoty podatku VAT. Ma to związek ze specyfiką użytkowania takiego pojazdu, który wykorzystywany jest nie tylko do celów firmowych, ale również prywatnych. Jednak istnieje sposób na to, by zyskać możliwość pełnego odliczenia VAT. W tym celu przedsiębiorca powinien złożyć stosowną deklarację VAT-26, określić sposób przeznaczenia pojazdu, a także prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu.
Wybierz profesjonalne usługi księgowe na Bemowie
Zawiłość przepisów podatkowych w Polsce sprawia, że nietrudno się pogubić w kwestiach związanych z możliwymi odliczeniami i podatkami. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje prawo, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Decydując się na naszą profesjonalną księgowość dla firm na Bemowie, zyskasz gwarancję, że w pełni wykorzystujesz możliwość optymalizacji podatkowej, tym samym utrzymując wyższe dochody.