uslugi ksiegowe

Ostatni kwartał to dla większości przedsiębiorców czas wzmożonej pracy. Konieczność przygotowania działalności do zamknięcia roku podatkowego może być przytłaczająca szczególnie dla małych przedsiębiorców, którzy nie korzystają ze wsparcia profesjonalnych księgowych. Dowiedz się, jak przygotować przedsiębiorstwo na nadchodzący rok.

Kiedy należy zamknąć rok podatkowy?

Choć terminy zamknięcia roku podatkowego mogą być różne, to w większości przypadków przypadają na 31 grudnia. Wówczas należy wykonać niezbędne podsumowania, a także uporządkować dokumentację.

Jakie dokumenty przygotować do zamknięcia roku podatkowego?

Podstawowym dokumentem, jaki należy opracować wraz ze zbliżającym się zamknięciem roku podatkowego, jest inwentaryzacja. Obowiązuje ona zarówno przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów, jak i pełną księgowość.

Kolejnym istotnym elementem zamknięcia roku podatkowego jest potwierdzenie salda.

W tym celu warto zdecydować się na profesjonalne usługi księgowe.

Kogo obowiązuje sprawozdanie finansowe?

Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie ksiąg handlowych, zobowiązani są do sporządzenia na zakończenie roku sprawozdania finansowego. W jego skład wchodzą:

  • bilans,
  • rachunek zysków i strat,
  • informacje dodatkowe do sprawozdania.

Jeśli zależy Ci na tym, by dokumentacja zamykająca rok była wykonana w sposób rzetelny, możesz rozpocząć jej przygotowanie jeszcze przed zakończeniem roku lub skorzystać z pomocy, jaką gwarantuje profesjonalne biuro rachunkowe na Bemowie. Wykwalifikowani księgowi pomogą Ci przygotować działalność gospodarczą na nadchodzący rok podatkowy.

Ważna archiwizacja

Pamiętaj, że zamknięcie roku podatkowego nie zwalnia Cię z obowiązku przechowywania dokumentów firmowych. Obecnie obowiązujące przepisy wymagają, by przedsiębiorcy przechowywali dokumentację do 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło zamknięcie roku podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.