Przedsiębiorcy niejednokrotnie postulują, by składka ZUS dla osób prowadzących własną działalność była dobrowolna. Wielu z nich chce samodzielnie zadbać o swoją emeryturę. Odprowadzania składek można uniknąć już dziś, decydując się na założenie spółki. 

W jaki sposób uniknąć płacenia składek ZUS?

By uniknąć konieczności odkładania składek, osoby prowadzące JDG coraz częściej decydują się na założenie spółki z o.o. Spółka taka musi składać się co najmniej z dwóch osób. Osoby te po założeniu spółki zostają zwolnione z obowiązku odprowadzania składek ZUS. Ważnym aspektem w zakładaniu spółki z o.o. jest fakt, iż z obowiązku nie są wyłączenie tzw. prawie jedyni wspólnicy. Chodzi tu o sytuację, w której panuje wielka dysproporcja udziałów pomiędzy jedynym właścicielem a drugim np. 99% do 1%. W polskim prawie granica, gdzie prawie jedyny wspólnik staje się zwykłym wspólnikiem nie jest jasno zaznaczona, więc przy podziale udziałów należy mieć to na uwadze.

Czy zakładanie spółki z o.o. jest opłacalne?

To zależy. Mimo iż zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie płacimy składek ZUS to proces samego jej założenia jest już dużo bardziej kosztowny i czasochłonny względem założenia jednoosobowej działalności. Jednak spółka z o.o. niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli nasz biznesplan się nie powiedzie, w przypadku jednoosobowej działalności odpowiadamy za dług własnym majątkiem. W przypadku spółki z o.o. ogranicza się to do wysokości wprowadzonych udziałów.

Podsumowując. Jeśli chcemy uniknąć płacenia składek ZUS założenie spółki z o.o. może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Spółka z o.o. stwarza też poczucie pewnego bezpieczeństwa na konkurencyjnym rynku. Specjaliści z naszego biura rachunkowego na Bemowie odpowiedzą na Twoje pytania. Oferujemy też pełne wsparcie w procesie zakładania spółek. Zachęcamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.