Deklaracja PIT-2 to oświadczenie, które składa pracownik i tym samym upoważnia pracodawcę do obniżenia comiesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Pracodawca wówczas obniża tę zaliczkę, odejmując od niej kwotę zmniejszającą podatek. Zasadniczo PIT-2 jest składany jednorazowo, po nawiązaniu umowy o pracę, zazwyczaj przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia.

Złożone raz oświadczenie jest ważne aż do odwołania przez pracownika i nie ma potrzeby składania deklaracji PIT-2 co roku. Według przepisów prawa podatkowego PIT-2 może zostać złożony w dowolnym momencie roku podatkowego.

Deklaracja PIT-2 a wysokość wynagrodzenia

W roku 2022 zwiększyła się kwota wolna od podatku dochodowego i będzie wynosić 30 tys. zł. Równocześnie zatem wzrosła kwota zmniejszająca zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych – z 43,76 zł aż do 425 zł miesięcznie. Dlatego złożenie deklaracji PIT-2 sprawi, że comiesięczne wynagrodzenie będzie wyższe. Trzeba też pamiętać o tym, że pieniądze „nie przepadną” osobom, które nie złożą tego oświadczenia, będzie można rozliczyć je podczas rocznego rozliczania się z Urzędem Skarbowym.

Kiedy warto złożyć deklarację PIT-2?

Co do zasady, deklarację PIT-2 może złożyć każdy, kto nawiązał umowę o pracę – nie ma takiej możliwości w przypadku umów o dzieło czy zlecenie. Co ważne, tego oświadczenia nie mogą złożyć między innymi pracownicy będący jednocześnie emerytami, przedsiębiorcami lub wieloetatowcami. To właśnie dlatego złożoną deklarację można wycofać w dowolnym momencie.

Dla wielu kwestie podatkowe są często zawiłe i niezrozumiałe, natomiast narażenie się fiskusowi może czasem bardzo obciążyć kieszenie podatników. Warto poinformować pracowników o korzyściach wynikających ze złożenia deklaracji. Komplikacje mogą pojawić się wtedy, kiedy pracownik jest zatrudniony przez wielu pracodawców. Powierzając sprawy kadr i płac specjalistom z biura rachunkowego, możesz liczyć na rzetelne doradztwo i pomoc przy rozwiązaniu problemów z naliczaniem wynagrodzeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.