Ryczałt ewidencjonowany to forma opodatkowania dedykowana dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, których roczny przychód nie przekracza 2 mln euro. Jego stawki wahają się od 2 do 17%, z kolei składka zdrowotna w Polskim Ładzie została podzielona na trzy wysokości, uzależnione od wysokości przychodu. Komu opłaca się zastosowanie tej formy opodatkowania?

Zalety stosowania ryczałtu ewidencjonowanego

Główną zaletą stosowania ryczałtu ewidencjonowanego jest jego uproszczona forma, dzięki której prowadzenie księgowości nie stanowi szczególnego wyzwania. Brak konieczności prowadzenia skomplikowanej dokumentacji sprawia, że większość przedsiębiorców bez trudu poradzi sobie z prawidłową dokumentacją przepływów pieniężnych. Ponadto, w niektórych sytuacjach taka forma może okazać się korzystna z uwagi na znacznie niższe stawki podatkowe. Jednak przed wprowadzeniem zmiany w formie opodatkowania warto dowiedzieć się, czy dla danego przedsiębiorcy taka forma będzie odpowiednia.

Dla kogo ryczałt?

Wysokość stawki ryczałtu została określona na podstawie przeprowadzonej analizy przychodów i kosztów uzyskiwanych przez określone grupy przedsiębiorców. Poszczególne stawki przypisuje się zgodnie z PKD działalności. Najniższe stawki ryczałtu, na poziomie 2% są przeznaczone m.in. dla przedsiębiorców uzyskujących przychody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych, pochodzących z własnej uprawy; 3% dla usług związanych z produkcją zwierzęcą oraz handlu; 5,5% dla przychodów z robót budowlanych; 8,5% dla działalności usługowej; 10% dla usług kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek; 12% dla przychodów z zarządzania siecią i instalacji oprogramowania; 14% dla usług opieki zdrowotnej; 15% dla usług reklamowych oraz 17% dla wolnych zawodów.

Z uwagi na niskie opodatkowanie, ryczałt jest szczególnie korzystny dla osób wynajmujących nieruchomości.

Jeżeli księgowość w dalszym ciągu spędza Ci sen z powiek, powinieneś koniecznie skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Profesjonalny księgowy pomoże Ci dobrać najkorzystniejszą formę opodatkowania, dzięki czemu więcej środków pozostanie na Twoim koncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.