Wiele osób stosuje zamiennie nazwy biuro rachunkowe i księgowe. Tymczasem należy pamiętać, iż w rzeczywistości są to dwa zupełnie różne pojęcia. Każde z tych biur będzie świadczyło inny zakres usług, choć w istocie, w części z pewnością się pokryją. Jeżeli stoisz przed koniecznością wybrania właściwego biura dla swojej działalności, postaramy się wyjaśnić Ci różnicę między tymi pojęciami i tym samym ułatwić to zadanie.

Czym jest biuro księgowe?

Księgowość swym zakresem obejmuje element rachunkowości, związany z jej rejestracyjną częścią. W ramach działań księgowych mieści się ewidencjonowanie działań gospodarczych realizowanych przez przedsiębiorstwo.

Biura księgowe zatrudniają specjalistów księgowych, których obowiązki wynikają jasno z ustawy o rachunkowości. Do głównych zadań księgowego należą:

  • prowadzenie i kontrola ksiąg rachunkowych,
  • sporządzanie dokumentacji,
  • składanie deklaracji podatkowych i deklaracji ZUS,
  • sprawdzanie dowodów księgowych,
  • tworzenie zestawień sald i obrotów.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Rachunkowość to pojęcie zdecydowanie szersze, w skład którego wchodzą:

  • księgowość,
  • rachunek kosztów
  • sprawozdawczość finansowa.

Biura rachunkowe oferują znacznie większe wsparcie, dlatego tak często korzystają z ich usług średnie i duże przedsiębiorstwa. Wśród podstawowych zadań biura rachunkowego znajdują się wszystkie działania związane z prowadzeniem księgowości, a ponadto realizacja usług kadrowo-płacowych.

Część biur rachunkowych, poza wsparciem typowo rachunkowym dodatkowo gwarantuje wsparcie w procesie zakładania działalności gospodarczej, tworzeniu raportów i analiz, a także w zakresie doradztwa podatkowego.

Wybór pomiędzy biurem rachunkowym a księgowym należy odpowiednio przeanalizować, nie tylko bazując na obecnej sytuacji przedsiębiorstwa, ale z uwzględnieniem planowanej ścieżki rozwoju firmy. Zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura rachunkowego na Bemowie – oferujemy elastyczny model współpracy dopasowany do potrzeb Twojej firmy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.